KEREM ARAS | DİŞ HEKİMİ ÜMİTKÖY ANKARA

Diş sıkma (Bruksizm) nedir?

Diş sıkma (Bruksizm) nedir?

Bruksizm, kişinin farkında olmadan dişlerini sıkmasıdır. Günün her anı görülmekle birlikte, genellikle gece uyurken meydana gelir. Çocuk dişlerini sıktığının farkında olmayabilir. Ancak ebeveynler çocuğunun diş sıktığını, uyurken dişlerini gıcırdatmasından anlayabilirler. Sabah uyandıklarında baş, çene ağrısı görülmesi bireyin geceleri dişini sıktığının göstergesi olabilir.

Bruksizmin en çok bilinen nedenleri arasında stres yer alsa da birçok nedeni olabilir. Diş hekimi, bruksizmin nedenleri konusunda ayırtedici bir tanıyı hastanın dişlerini, çene kaslarını, çene eklemini kapsamlı muayene ederek ve hastadan detaylı bilgiler alarak koyabilir. 

Bruksizm, gerekli önlemler alınmazsa, dişlerde aşınma, çene eklemlerinde hasardan duruş bozukluklarına kadar gibi birçok probleme neden olabilir.

Bruksizmin başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için öncelikle sebepleri tespit edilmelidir. Ardından sebebi ortadan kaldırmaya yönelik tedavi sürecine başlanır. 

 

  •  Diş sıkma esnasında eklem ve kaslara iletilen aşırı gücün azaltılması amacıyla, dişlerden ölçü alınması ve özellikle çocuğun uyurken kullanması için bir diş plağı/gece plağı hazırlanması
  •  Stres yönetimi için bir uzmana yönlendirilmesinin tavsiye edilmesi
  •  Uyumsuz diş dolgularının, erken temas eden dişler varsa temas bölgelerinin diş hekimi tarafından aşındırılması
  •  Çene kaslarını gevşetmeye yönelik uygulama, egzersiz tavsiyeleri