KEREM ARAS | DİŞ HEKİMİ ÜMİTKÖY ANKARA

Zirkonyum Destekli Porselen Kronlar

  • Anasayfa
  • Zirkonyum Destekli Porselen Kronlar

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum element tablosunda diş implantlarında kullanılan titanyum  metalinin hemen altında yer alan, tamamen biyo uyumlu beyaz renkli bir yarı metaldir. Beyaz rengi nedeniyle diş kaplamaları için ideal bir maddedir.

Zirkonyumun avantajları nedir?

Zirkonyum çok sert yapısı nedeniyle sadece bilgisayar destekli robot sistemleriyle işlenip diş şeklini alır. Bu yüzden çok hassas hazırlanabilir. Biyo uyumlu bir malzemedir. İnsan vücudu tarafından yabancı cisim olar kabul edilmez bu yüzden çok uzun yıllar hizmet eder. Isı yalıtımı çok iyidir. Dişlerde hassasiyet çok az yapar. Beyaz rengi nedeniyle dişetinde iz bırakmaz ve çok doğal gözüken protezlerin ve dişlerin yapımına imkan verir. Ümitköy diş kliniğimizde 15 yıldır çok başarıyla en sık uygulanan diş protez tekniğidir.

Zirkonyum ile hangi protezler yapılır?

Zirkonyum malzemesi ile diş eksikliği tedavisine yönelik köprü protezleri. Diş güçlendirmek ve tekrar yapımı için diş kaplamaları ayrıca estetik diş hekimliği uygulamaları ve gülüş dizaynı yapılabilir.

Zirkonyum protezler kaç günde yapılabilir?

Tamamen dijital üretim yapıldığı için, tek diş zirkonyum kaplamayı 1 günde teslim edebildiğimiz gibi, 3 gün içerisinde zirkonyum köprüler teslim edilebilmektedir. Estetik uygulamalarda ise süre provalarla birlikte  1 hafta olmaktadır.

Eski metal kaplamalarımı zirkonyumla değiştirmeli miyim?

Metal destekli kaplamaların en büyük problemi kullanılan metale de bağlı olarak dişetinde renkleşme, dişeti seviyesinde gri renkli bant oluşumu, eski yapıştırma sistemlerinin protezlerin içinde erimesine bağlı olarak protezin yerinden çıkması ve dişin çürümesi gözlenmektedir. Bunlara bağlı protezlerin zirkonyumla değişmesi uygundur. Hiçbir problemi olmayan metal destekli protezler ise ortalama kullanım ömrü olan 8 yıl beklenip değiştirilmelidir.

Zirkonyum nasıl uygulanır?

Hastaya uygulanan anesteziden sonra hastanın diş minesi üzerinden yaklaşık 1 mm kadar bir aşındırma yapılır. Dişin ölçüsü alınır ve laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda diş ölçüsü dijital tarayıcı ile taranır ve tasarım yapılır. Zirkonyum bloklar yapılan tasarıma uygun bir robot tarafından aşındırılarak kaplmalar elde edilir. Hasta üzerinde yapılan prova sonrasında dişe güçlü yapıştırıcılar ile yapıştırılarak tedavi bitirilir.