Estetik Diş Hekimi Ankara

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Sağlıklı bir gülüş, etkileyici bir gülüş ağzımızdaki diş dizilerinin belli formda ve belli renkte olmasıyla doğrudan ilişkilidir. Eğer ki gülüşünüz ve dişlerinizin yapısı ile ilgili problemleriniz varsa estetik diş hekimi ankara tedavisi sizin için doğru karar olacaktır.

Estetik diş hekimliği sanki estetik ve güzel diş yapımı gibi anımsansada, aslında genel diş hekimliğinden ayrılan apayrı bir bilim dalıdır. Estetik diş hekimliğinin genel diş hekimliğinden ayrılan yanları;

1) Estetik diş hekimliği dişlerin yanında dudaklar, dişeti, yüz oranları dişlerin görülme oranı gibi sadece dişler üzerinde değil tüm yüzün estetiğini etkileyen bir bilimdir.

2) Estetik diş hekimliğinde temel amaç en hızlı sürede, hastanın ihtiyacına yönelik diş tasarımını elde etmektir, bunun için hastanın ihtiyaçları ve beklentileri çok iyi değerlendirilmelidir.

Çok doğal görünümlü tasarımlar yapılabileceği gibi, kendini gösteren feminen tasarımlarda bazı bireylerde uygun olacaktır. Bunun yanında erkeksi görünüm yada daha yumuşak tasarımlarda seçenekler arasındadır.

3) Estetik diş hekimliğinde hasta muayenesi ve hastanın isteklerini belirlemek, bunun karşılığında hekimin hastaya sunabileceği limitleri öğrenmek hasta açısından ve hekim açısından en önemli konudur. Bunun için özel stüdyolarda çekilen standart fotoğraflar ve konuşma ve gülme anında çekilecek video kayıtları çok faydalı olacaktır.

4) Estetik diş hekimliğinde gülme dizaynı yapılacaksa, bu işlem dudaklar ve dişlerin harmonisini içerir, dijital diş hekimliği CEREC cihazı büyük kolaylık sağlar. 3 boyutlu kamera ile alınan ölçülerde hasta ile birlikte diş tasarımının yapılma imkanı vardır.

5) Estetik diş hekimliğinde yapılacak protezlerin üretimi 3 boyutlu yazıcı ile yapıldığından çok hızlı sürede sonuç almak mümkündür. Yaklaşık toplam 3 günlük bir süre içerisinde tam bir ağız gülüş tasarımı yapma imkanı vardır.

Estetik Diş Hekimliği Ne Zaman Gerekir?

  • * Diş etleriniz gülünce çok fazla gözüküyorsa
  • * Dişlerden doğumsal olarak oluşmuş yapısal bozukluk var ise
  • * Eski kaplamalarınız var ve yenilenirken daha estetik bir gülüş istiyorsanız
  • * Özellikle ön dişlerinizde çürük var ise veya eski büyük dolgular var ise
  • * Diş beyazlatma teknikleri ile beyazlatılamayan diş rengine sahipseniz
  • * Diş ve diş etlerinize bağlı olarak gülüşünüzü beğenmiyorsanız
  • * Estetik diş hekimliği uygulamaları sizin için çözüm olacaktır.

Estetik Diş Nasıl Planlanır?

Öncelikle hekim hastasının ne istediğini ve beklentisini bilmelidir . Bunun için örnek diş fotoğraflarından faydalanılabilir. Hastanın özel standartlarda çekilmiş fotoğrafları üzerinden diş, diş eti , dudak, yüz orta hattı ve oranları hesaplanmalıdır. Buna bağlı olarak hasta için özel bir diş estetiği tasarım yapılmalıdır.

Estetik Diş hekimliğinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Estetik diş hekimliğinde dişlerin üzerine yapılan malzemelerle gülüş tasarlanır. Bu malzemeler zirkonyum kaplamalar, cam seramik kaplamalar, lamine kaplamalardır.

Estetik diş tasarımında zirkonyum:

Zirkonyum beyaz renkli, biyouyumlu, istenilen renkte çalışılabilen çok kısa sürede hatasız bir şekilde bilgisayar desteği ile üretilebilen son derece estetik bir malzemedir. Kaplama ve köprü yapılmasına uygundur.

Estetik diş hekimliğinde cam seramik:

Çok şeffaf bir malzemedir. Cam seramik kullanılarak yapılan kaplamalar çok DOĞAL olurlar. Cam seramik malzemesi genellikle doğal görünümlü diş arzu edilen durumlarda kullanılır.

Estetik diş hekimliğinde lamine kaplamalar:

Cam seramik malzemenin dişlerin sadece ön yüzünde kullanılmak üzere hazırlanmış halidir. Dişlerden aşındırma yapılmadan da kullanılabilirler.

Estetik Diş Nasıl Yapılır?

Estetik diş hekimliği dişler üzerine yapılan kaplamalarla şekillenir. Bu işlem öncesi diş etine pembe estetik düzenlemesi yapılabilir. Diş etinde düzenleme yapılması için lazer cihazı kullanılır. Estetik bir gülüş için zirkon diş veya lamine kaplamalar kullanılır.

Estetik Diş Kaç Günde Yapılır?

Estetik diş hekimliğinde kullanılacak dişlerin üretimi 2- 7 gün arasındadır. Bu işlemde dişlerden aşındırma yapılabilir aynı seans eski dişlerin aynısı olana geçiciler takılacaktır. Estetik diş hekimliği ankara ücretleri değişkendir. Doktorunuzun muayene etmesi gerekir.

Estetik diş hekimliği uygulamaları nelerdir?

Estetik diş hekimliğinde öne çıkan uygulama teknikleri güncel olarak tamamen dijital tasarım ve üretim yapılmasıdır. Bu işlemde iki farklı malzemeden biri tercih edilir bunlar, Zirkonyum ve cam seramik empress kaplamalardır. Bunun yanında vakaya göre de ya tam kaplama yada tırnak porselen, lamine kaplamadan biri seçilir.

Zirkonyum kaplama;

Eğer amaç sağlıklı gözüken ve kendini gösteren bir estetik tasarım yapmak ise biyo uyumlu olan zirkonyum kaplamalar ideal çözümü sunarlar. Zirkonyum ile lamine kaplama yapılamaz, sadece tam diş kaplama yapımına uygun bir malzemedir.

Cam seramik Empess kaplama;

Bu yöntem ile çok doğal gerçeğinden ayırt edilmesi zor dişler yapılabilir. Cam seramikler çok şeffaf malzemeler olduklarından eğer ki doğal görünümlü bir tasarım arzu ediliyorsa kullanılmalıdırlar.

Cam seramikler ile lamine yada tırnak porselen uygulaması yapılabilir.

Tüm estetik diş hekimliği uygulamaları anestezi ile yapıldığından ağrısız ve konforlu bir ortamda gerçekleşir. Dişleriniz küçültülse dahi hiç bir zaman dişsiz klinikten çıkmazsınız.

Estetik planlamayı hekimle birlikte yaparsınız ve siz beğenene kadar tedavi sonlandırılmaz.

Mutlu gülüşler dileğiyle!!!

Randevu Al