Tek seansta ağrısız implant tedavisi yapmak ve diş taktırmak mümkün mü?

Tek seansta ağrısız implant tedavisi yapmak ve diş taktırmak mümkün mü?

Diş kaybı yaşayan kişilerde implant uygulaması mucizevi bir çözümdür. Ancak süreç uygun ve düzgün planlanmazsa uzun ve sıkıntılı olabilir. Bunun yanında uygun zamanda, uygun malzeme ile yapılan implantlar da ise işlem öncesi ve sonrası tamamen ağrısızdır.

Bunun için;

1) Uygun kalınlıkta, sertlikte ve yükseklikte kemik mevcut ise implant uygulamak problemsiz olur. Bunun için özellikle dişeti hastalığı olan kişilerde dişin çekilmesi haricinde tedavi imkanı yok ise, diş sallanıyor ise, çekimin ertelenmemesi uygun olur. Diş eti problemi olan geciken diş çekimleri daha fazla kemik kaybına neden olacaktır.

2) Kistli veya iltahaplı dişlerin çekimi gerekiyorsa bu da ertelenmemelidir.  Eğer ki kanal tedavisine yanıt vermeyen dişler mevcut ise ve implant planlaması uygun ise bu dişler için gereksiz antibiyotik kaybından kaçınılmalıdır.

3) Tüm önlemlere rağmen aşırı kemik kaybı olursa ileri cerrahi teknikler olan kemik ekleme veya oluşturma yöntemleri ile tekrara kemik kazanımı mümkün olmaktadır.

Ağrısız implant;

İmplant yapılacak bölge uygun bir şekilde lokal anestezi ile uyuşturulursa, ve implant travma oluşturmadan ve dişeti açılmadan uygulanırsa, işlem 5 dakika kadar sürecek bunun yanında işlem sırasında ve sonrasında ağrı yok denecek kadar az olacaktır.

Tek seansta implant;

Bu işlem acil olarak dişin takılması istenen hastalarda tercih edilir. İşlem öncesinde implant üzerine yapılacak dişin dijital sistemlerle üretilmesi ve bu işlem için özel üretilmiş implantlar kullanılarak yapılır.  Ancak ideal olan 3 aylık kemiğe kaynama süresini beklemektir.

İmplant tedavisinin başarısının kaliteli implant tercihine ve tecrübeli doktora bağlı olduğu unutulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

Randevu Al