Tek seansta implant tedavisi

Tek seansta implant tedavisi

Dişsiz yada diş kaybı yaşamış kişilerde implant tedavisi ile dişleri hastaya tekrar kazandırmak mümkündür. Titanyum metalinden yapılmış vucüt tarafından yabancı cisim olarak algılanmayan ve sanki kendi parçasıymış gibi hizmet gören implantlar, günümüz diş hekimliğinde çok sıklıkla kullanılmaktadır.

Genel olarak implant uygulandıktan sonra 3 ay bekleme süresi ile, implantın kemiğe kaynaması beklenir ve ardında yaklaşık 1 haftalık bir çalışma ile implantın üzerindeki kaplama diş yapılır.

Ancak bazı özel durumlarda implantın yapıldığı seansta üzerindeki kaplamayı yapmak mümkün olmaktadır.

Bir günde dişsizlik tedavisi mümkün mü?

İmplant yapıldıktan sonra beklemek istemeyen kişilerde veya hiç dişi olmayan kişilerde özel teknikler kullanarak, implantın yapıldığı gün diş kaplmalarını takmak mümkün olabilir. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken en önemli faktör sağlıklı ve yeterli kemik kalınlığı ve yüksekliğinin bulunmasıdır.

Aynı gün içinde implant ve kaplamalar nasıl yapılır?

Bunun için sisteme uygun kaliteli ve yüzeyi aktif hazırlanmış özel implantlara ihtiyaç vardır. Yüzey aktif implantlar normal implantlara göre çok daha hızlı kemikle birleşirler. Eğer hastanın ağzında kısmi dişsizlik varsa yani implant yapılacak alan haricinde dişleri varsa implant yapıldıktan hemen sonra CEREC cihazı ile ölçü alınır ve yaklaşık yarım saat içinde kaplama üretilir ve hastaya teslim edilir.

Hiç dişi olmayan hastalarda aynı gün implantlar ve dişler nasıl hazırlanıyor?

Eğer hastanın alt veya üst çenesinde hiç dişi yoksa çok hassas bir planlama ve üretim tekniği ile implantlar daha hasta ağzına uygulanmadan protez kaplamaların yapılması mümkündür. Bunun için öncelikle hastadan 3 boyutlu dental tomografi alınmalıdır.

Tomografi görüntüsü üzerinden 3 boyutlu yazıcı ile hastanın kemik yapısı hazırlanır. Bunun üzerine implantların geleceği yerler belirlenir ve hastanın ağzına aktarılması için implant şablonları yapılır. Ayrıca yine üç boyutlu yazıcı ile protezler hazırlanır.

Şablonlar kullanılarak implantlar kemiğe ağrısız bir şekilde yerleştirilir ve ardından kaplamalar aynı seans takılır.

Çok konforlu bir tedavi şeklidir.

Bir yanıt yazın

Randevu Al