İmplant Ankara

İmplant nedir?

Dental implantlar yada diş implant ı dişlerimizi kaybettiğimizde çene kemiğine uygulanan ve yapay diş kökü görevi gören titanyum malzemesinden üretilmiş vida şeklinde küçük yapay diş kökleridir. Ankara ümitköy de yer alan kliniğimizde 1999 yılından beri başarı ile uygulanmaktadır. Hiç dişi olmayan tam protez hastalarına yapılabildikleri gibi, dişini önceden kaybetmiş olan veya dişi çekilmesi planlanan hastalara da başarı ile uygulanmaktadır. İmplantlar yapıldıklarında yapılan bölgenin önündeki ve arkasındaki dişin protez amacı ile kesilmesi gerekmez. İmplantların ömrü çok uzundur. İmplantlar çok uzun süre hastaya çiğneme hizmeti veririler. Hastalar tarafından gerçek diş gibi algılanırlar. Çayyolu ümitköy de yer alan kliniğimizde hastalarımız tarafından en çok tercih edilen tedavi şeklidir.

İmplant Ankara nasıl yapılır?

Diş eksikliği olan hastalarımızın öncelikle panaromik diş filmlerini çekiyoruz, uzman hekimler tarafından yapılan planlama sonrasında, implant uygulanacak bölgeye ağrısız implant uygulaması yapabilmek için lokal anestezi yapıyoruz. Daha sonrasında kapalı implant cerrahisi tekniği ile dişetini kesmeden 3 mm çapında dişetinde yuva hazırlayıp yaklaşık 3 dakika içinde kemiğe implantı yerleştiriyoruz. Hastaya dikiş atmadan hastamızın implantının iyileşmesini bekliyoruz. Uygun ve güçlü kemik yapısına sahip hastalarda anında yükleme olarak adlandırılan protezleri implant ın uygulandığı gün yapabiliyoruz. Ancak ideal olarak implant ın kemiğe kaynaması için 3 ay beklenip sonrasında protezlerin hazırlanmasını yapıyoruz.

İmplant sonrasında ağrı olur mu?

Dikişsiz implant uygulaması sonrasında hastamıza kullandırılan ağrı kesiciler sonrasında genellikle ağrı olmamaktadır. Bazen çok hafif yanakta şişme olabilmektedir. İşlem sonrasında uygulanan buz ile şişme kontrol altına alınabilir. Kemik seviyesi yetersiz olan hastalarda ise kemik tozu ve greft uygulamaları ayrıca sinüs lifting uygulaması yapılmaktadır. Bu tip ileri işlemlerde bir miktar daha fazla şişme beklenir. Günümüzde implant uygulaması diş hekimliğinin en kolay uygulamaları arasında yer alır.

Kaliteli implant diye bir şey var mı?

Ankara ümitköy implant uygulamalarında tercih edilen implantlar dünya standardının en üst segmentinde yer alan implantlardır. Uygulama sonrasında herhangi bir sebepten implant tutmaz veya düşer ise firma tarafından ücretsiz yenisi temin edilen markalardır. Çok ender rastlanan bu durumun telafisi bu şeklide mümkün olmaktadır.

İmplant yerleştirildikten sonra beklemek gerekir mi?

İmplantlar kemiğe yerleştirildikten sonra osteointegrasyon denilen kemiğe kaynama olması için 3 ay süresince beklemek ve sonrasında üst protezinin yapılması idealdir. Bazen 3 boyutlu tasarım sistemleri ile, hasta kemiği uygun kalitede ise implantın yapıldığı gün hastaya dişin teslimi yapılabilir.

İmplant yapıldıktan sonra hemen diş takılır mı?

İmplant uygulaması sonrası eğer kemik kalitesi uygunsa aynı gün dişlerin yapılması uygun olabilmektedir. Bunun için cad cam sistemleri ile anında üretim yapılır. Hastanın dişsizlik süresi en aza indirilir.

Dikişsiz implant diye bir şey var mı?

İmplantlar dişetinin altında diş kemiğine yerleştiriler. Bunun  için dişeti tamamen açılabilirken. Ankara ümitköy kliniğimizde genellikle sadece implant ın çapı olan 3-4 mm kadar küçük bir boşluk dişetinde oluşturularak, kemiğe ulaşmak mümkün olmakta. Bunun için lazerle implant uygulaması olarak adlandırılan teknik de kullanılmakta. Bu şekilde dişeti açılmadığı için dikiş atmak gerekmemekte ayrıca dikişin alınması da gerekmemekte. Bu uygulamada dişetine ve mukozaya çok az zarar verildiği için konforlu implant uygulaması mümkün olmakta. İmplant sonrası ağrı ve şişlik çok az olmaktadır.

İmplant fiyatları nelerdir?

Türkiye piyasasında kullanımda olan 1000 den fazla implant markası bulunmaktadır. Çok farklı ülkelerde imal edilen bu implantlar içinde çok başarılı olanlar olduğu gibi doğal olarak kaliteli olmayan ürünlerde bulunmaktadır. İmplant seçerken firmanın güvenirliliği ayrıca ne kadar eski ve köklü bir firma olduğu ileride problem çıkarsa muhatap bulmak açısından önemlidir. Ayrıca üst yapı olarak da adlandırılan parçaların uyumluluğu ve bolluğu da önemlidir. Buna bağlı olarak fiyatlar arasında farklılıklar olmaktadır. İnsan vücuduna giren bir parça olan implant ın kaliteli seçilmesi uzun süre hizmet vereceği düşünülerek yapılmalıdır.

İmplant uygulanma süreci nedir?

Diş eksikliği olmalı

Panaromik film çekilmeli gerekirse dental tomografi çekilmeli

Bilgisayar üzerinde planlama yapılarak uygun implant firmasına karar verilmeli

İmplant uygulanmalı

3 ay beklenmeli daha sonra protez için ölçü alınmalı

Protez hastaya teslim edilmeli

Çağdaş diş hekimliğinde protez takmak insanların yaşaması gereken bir kader olarak kabul edilmemekte, insanların kendi sağlıklı dişleri ile yaşlanması hedeflenmektedir. Diş sağlığının korunması konusunda toplumun bilgilendirilmesi ve hamilelikten başlayan koruyucu uygulamalarla diş sağlığı sorunlarının ortaya çıkmadan önlenmesi 21. yüzyıl diş hekimliğinin ilk hedefidir.İkinci hedef; 6 ayda bir yapılan diş hekimi kontrolleri ile mevcut ağız-diş sağlığı sorunlarının en erken aşamada teşhis edilmesidir. Hastalıkların erken tanısı dişlerin minimal doku kaybı ile tedavi edilmesine olanak sağlamakta ve diş dokuları mümkün olduğunca korunabilmektedir. Tüm bu çabalara rağmen eğer dişlerinizden bir veya daha fazlası kaybedilmiş ise implant uygulamaları ağız sağlığınızı geri kazanmada en uygun çözüm olacaktır. Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından olağanüstü başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

Randevu Al