İmplant Ankara

İmplant nedir?

Dental implantlar yada diş implant ı dişlerimizi kaybettiğimizde çene kemiğine uygulanan ve yapay diş kökü görevi gören titanyum malzemesinden üretilmiş vida şeklinde küçük yapay diş kökleridir. Ankara ümitköy de yer alan kliniğimizde 1999 yılından beri başarı ile uygulanmaktadır. Hiç dişi olmayan tam protez hastalarına yapılabildikleri gibi, dişini önceden kaybetmiş olan veya dişi çekilmesi planlanan hastalara da başarı ile uygulanmaktadır. İmplantlar yapıldıklarında yapılan bölgenin önündeki ve arkasındaki dişin protez amacı ile kesilmesi gerekmez. İmplantların ömrü çok uzundur. İmplantlar çok uzun süre hastaya çiğneme hizmeti veririler. Hastalar tarafından gerçek diş gibi algılanırlar. Çayyolu ümitköy de yer alan kliniğimizde hastalarımız tarafından en çok tercih edilen tedavi şeklidir.

İmplant Ankara nasıl yapılır?

Diş eksikliği olan hastalarımızın öncelikle panaromik diş filmlerini çekiyoruz, uzman hekimler tarafından yapılan planlama sonrasında, implant uygulanacak bölgeye ağrısız implant uygulaması yapabilmek için lokal anestezi yapıyoruz. Daha sonrasında kapalı implant cerrahisi tekniği ile dişetini kesmeden 3 mm çapında dişetinde yuva hazırlayıp yaklaşık 3 dakika içinde kemiğe implantı yerleştiriyoruz. Hastaya dikiş atmadan hastamızın implantının iyileşmesini bekliyoruz. Uygun ve güçlü kemik yapısına sahip hastalarda anında yükleme olarak adlandırılan protezleri implant ın uygulandığı gün yapabiliyoruz. Ancak ideal olarak implant ın kemiğe kaynaması için 3 ay beklenip sonrasında protezlerin hazırlanmasını yapıyoruz.

İmplant sonrasında ağrı olur mu?

Dikişsiz implant uygulaması sonrasında hastamıza kullandırılan ağrı kesiciler sonrasında genellikle ağrı olmamaktadır. Bazen çok hafif yanakta şişme olabilmektedir. İşlem sonrasında uygulanan buz ile şişme kontrol altına alınabilir. Kemik seviyesi yetersiz olan hastalarda ise kemik tozu ve greft uygulamaları ayrıca sinüs lifting uygulaması yapılmaktadır. Bu tip ileri işlemlerde bir miktar daha fazla şişme beklenir. Günümüzde implant uygulaması diş hekimliğinin en kolay uygulamaları arasında yer alır.

Kaliteli implant diye bir şey var mı?

Ankara ümitköy implant uygulamalarında tercih edilen implantlar dünya standardının en üst segmentinde yer alan implantlardır. Uygulama sonrasında herhangi bir sebepten implant tutmaz veya düşer ise firma tarafından ücretsiz yenisi temin edilen markalardır. Çok ender rastlanan bu durumun telafisi bu şeklide mümkün olmaktadır.

İmplant yerleştirildikten sonra beklemek gerekir mi?

İmplantlar kemiğe yerleştirildikten sonra osteointegrasyon denilen kemiğe kaynama olması için 3 ay süresince beklemek ve sonrasında üst protezinin yapılması idealdir. Bazen 3 boyutlu tasarım sistemleri ile, hasta kemiği uygun kalitede ise implantın yapıldığı gün hastaya dişin teslimi yapılabilir.

İmplant yapıldıktan sonra hemen diş takılır mı?

İmplant uygulaması sonrası eğer kemik kalitesi uygunsa aynı gün dişlerin yapılması uygun olabilmektedir. Bunun için cad cam sistemleri ile anında üretim yapılır. Hastanın dişsizlik süresi en aza indirilir.

Dikişsiz implant diye bir şey var mı?

İmplantlar dişetinin altında diş kemiğine yerleştiriler. Bunun  için dişeti tamamen açılabilirken. Ankara ümitköy kliniğimizde genellikle sadece implant ın çapı olan 3-4 mm kadar küçük bir boşluk dişetinde oluşturularak, kemiğe ulaşmak mümkün olmakta. Bunun için lazerle implant uygulaması olarak adlandırılan teknik de kullanılmakta. Bu şekilde dişeti açılmadığı için dikiş atmak gerekmemekte ayrıca dikişin alınması da gerekmemekte. Bu uygulamada dişetine ve mukozaya çok az zarar verildiği için konforlu implant uygulaması mümkün olmakta. İmplant sonrası ağrı ve şişlik çok az olmaktadır.

İmplant fiyatları nelerdir?

Türkiye piyasasında kullanımda olan 1000 den fazla implant markası bulunmaktadır. Çok farklı ülkelerde imal edilen bu implantlar içinde çok başarılı olanlar olduğu gibi doğal olarak kaliteli olmayan ürünlerde bulunmaktadır. İmplant seçerken firmanın güvenirliliği ayrıca ne kadar eski ve köklü bir firma olduğu ileride problem çıkarsa muhatap bulmak açısından önemlidir. Ayrıca üst yapı olarak da adlandırılan parçaların uyumluluğu ve bolluğu da önemlidir. Buna bağlı olarak fiyatlar arasında farklılıklar olmaktadır. İnsan vücuduna giren bir parça olan implant ın kaliteli seçilmesi uzun süre hizmet vereceği düşünülerek yapılmalıdır.

İmplant uygulanma süreci nedir?

Diş eksikliği olmalı

Panaromik film çekilmeli gerekirse dental tomografi çekilmeli

Bilgisayar üzerinde planlama yapılarak uygun implant firmasına karar verilmeli

İmplant uygulanmalı

3 ay beklenmeli daha sonra protez için ölçü alınmalı

Protez hastaya teslim edilmeli

Çağdaş diş hekimliğinde protez takmak insanların yaşaması gereken bir kader olarak kabul edilmemekte, insanların kendi sağlıklı dişleri ile yaşlanması hedeflenmektedir. Diş sağlığının korunması konusunda toplumun bilgilendirilmesi ve hamilelikten başlayan koruyucu uygulamalarla diş sağlığı sorunlarının ortaya çıkmadan önlenmesi 21. yüzyıl diş hekimliğinin ilk hedefidir.İkinci hedef; 6 ayda bir yapılan diş hekimi kontrolleri ile mevcut ağız-diş sağlığı sorunlarının en erken aşamada teşhis edilmesidir. Hastalıkların erken tanısı dişlerin minimal doku kaybı ile tedavi edilmesine olanak sağlamakta ve diş dokuları mümkün olduğunca korunabilmektedir. Tüm bu çabalara rağmen eğer dişlerinizden bir veya daha fazlası kaybedilmiş ise implant uygulamaları ağız sağlığınızı geri kazanmada en uygun çözüm olacaktır. Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından olağanüstü başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

Dental implantlar hakkında sık sorulan sorular?

Dental implant nedir?

İmplantlar titanyum materyalinden yapılmış, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

Diş implantı yapılırken ve sonrasında ağrı olur mu?

İmplantların çene kemiğine uygulanması lokal anestezi altında kısa süren bir işlemle gerçekleştirilmekte, operasyon sırasında hasta tercihine göre lokal veya genel anestezi kullanılabilmektedir. İşlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Genellikle implantın yerleştirildiği gün duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir. Birçok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir.

İmplantın üst yapısı ne zaman yapılabilir?

İmplantın üstü yapılar ve protezler ise kemiğin durumu ve implantın türüne göre 1-3 ay içerisinde yapılabilmektedir.

İmplant materyali nedir ve implantı vücudun reddetmesi olabilir mi?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller ve hiçbir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir. Bir enfeksiyon veya alerji gelişmediği takdirde vücudun bunlara karşı antijen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

Diş implantları kimlere uygulanabilir?

Diş eksikliği olan ve implant uygulanacak bölgede uygun koşulları taşıyan; genel sağlığı yerinde olan herkese implant yapılabilir. Tedavi olarak implantın uygulanmasına hekim koşulları değerlendirerek karar verir. Bunun için klinik bulgulara , röntgen ve tomografi tetkiklerine başvurulur. Eksik dişleri tamamlanırken diğer dişlerine dokunulmasını istemeyen hastalar ve tek diş eksikliği olan hastalarda yalnızca çekilmiş dişlerinin yerine implant yerleştirilerek, diğer dişlerine dokunulmadan tedavi edilebilir.

Kimlere diş implantı uygulanamaz?

Kontrol altında olmayan şeker hastalarına, kan pıhtılaşması bozukluğu olan hastalara, uzun yıllar kortizon almış ve hala almaya devam eden hastalara diş implantı uygulanamaz. Önceden çok büyük miktarlarda kemik kaybı söz konusu olan kişilerde de diş implantı uygulanamazdı. Günümüzde ilave cerrahi yöntemler ve kemik grefti denilen materyallerin kullanılmasıyla çene kemiği diş implantına uygun bir duruma getirilerek diş implantı uygulanabilmektedir.

Diş implantını her diş hekimi yapabilir mi?

Kliniğimizde diş implantı operasyonunu, diş implantı konusunda üniversitede eğitim almış uzman çene cerrahı diş hekimlerimiz yaparlar. Diş implantı konusu çok titiz davranılması gereken ve detayları olan bir konudur. Diş implantı yaptırmayı planladığınız zaman bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise sterilizasyonun tam olarak sağlanmasıdır.

Eksik her diş için ‘bir’ implant gerekir mi?

Eksik diş sayısı 1’den fazla olursa diş implantının uygulanacağı bölgeye bağlı tek bir tane diş implantı 2 ya da 3 diş yerine işlev görebilir. Ancak bu durumu belirlemek tamamen diş implantının yapılacağı bölgeye bağlıdır. Diş implantı konusunda uzman hekimlerimiz tarafından tüm çene röntgeni incelenerek karar verilir.

Diş implantı tedavisinde gözlenebilecek riskler nelerdir?

Ağız içi ya da dışı tüm cerrahi işlemlerde oluşabilecek risklerden farklı bir risk söz konusu değildir. İmplant cerrahisinden sonra ilk olarak oluşabilecek risk, enfeksiyon ve alerji; diş protezlerinin yapılmasından sonraki ağız temizliğinin yeteri düzeyde yapılmamasına bağlı olarak oluşabilecek risk ise iltihaplanmalardır. Özellikle diş implantı tedavisi yapıldıktan sonra diş protezi yapımına kadar sigara kullanmamak gereklidir aksi takdirde enfeksiyonu arttırabilir.

Ne Zaman?

Diş Eksikliklerinin Kalıcı Olarak Düzeltilmesinde

Nereye?

Tüm Dişlere

Nasıl?

İlk Randevu

Planlama

İkinci Randevu

İmplantların Uygulanması

Üçüncü Randevu

Estetik Üst Yapıların Oluşturulması

(Bu Tedavide Çok Sayıda Randevu Gerekebilir)

Ne Kadar Sürede?

3 Ay

Hangi Malzeme?

İmplant

Zirconium Abutment

Zirconium Üst Yapı

Randevu Al