İmplant Korkulacak Bir Tedavi Mi?

İmplant ve korku

Hastalanınca ve doktora gitmemiz gerekirse, genellikle içimizi bir endişe ve korku sarar. Bu his daha çok kendimize uygulanacak tedavi ile ilgili bilgi sahibi olmadığımız veya başkalarının deneyimleri ile ilgilidir.

Toplumumuzda bireyler konuşmayı ve anlatmayı çok severler. Hele ki yaşadıkları deneyim az da olsa kendilerini zorlayan bir deneyimse bu abartılarak anlatılabilir.

Diş implantları konu olunca ise hem implantların vida formu olması nedeniyle, hemde yapım tekniklerinin korkutucu olarak algılanmasıyla , diş implantı yaptırmak çok korkutucu gözükebilir.

Yanlış bilinen gerçekler;

1) İmplant çakılır mı?

Hayır, implantlar küçük bir cerrahi işlemle uygulanırlar, ancak çene kemiğine çakılmazlar. İmplant uygulamasında diş eti kaldırıldıktan sonra implantın boyu ve çapı genişliğinde çene kemiğinde yuva açılması gerekebilir, bazı durumlarda çekimden hemen sonra yapılan implantlarda yuva açılması da gerekmez. Açılacak yuva çene kemiğinde sinirlerin geçmediği bir bölgeye yapılır. Bu şekilde implantlar tuttuktan ve kullanıma başladıktan sonra sinire temas etmezler ve ağrı olmaz.

2) İmplant vidalanır mı?

Hayır, implantlar açılan yuvaya bir parmak kuvvetiyle ittirilebilirler, ancak modern implantlar da implantın çene kemiğine daha fazla alanda tutunması için, implant yüzeyine çeşitli girinti ve çıkıntılar yapılmıştır. Bu yapıların kemikle daha iyi tutunmasını sağlamak için implant uygulanırken bir vidalama hareketi yapılabilir. Bu işlemin sanki ağaca vida vidalamak gibi algılanması yanlıştır. Çünkü implant henüz üzerindeki dişi taşımaya uygun değildir.

3) İmplant yapılırken ağrı olur mu?

Hayır, implant uygulaması yapılırken hiç bir ağrı duyulmaz. Gelişmiş anestezi teknikleri ve malzemeler ile çok başarılı anestezi elde edebiliyoruz. Bu şekilde yapılacak implant işlemlerinde hiçbir ağrı hissetmezsiniz.

4) İmplant sonrasında ağrı olacak mı?

İmplant cerrahisi sonrasında size bir ağrı kesici verilecektir. Bu ağrı kesici anestezi sonrasında duyulması mümkün olan hafif bir ağrının olmaması içindir. Bunun dışında hastalarımın %90 ında işlem sonrasında hiç veya çok az ağrı olmuştur ağrı kesici dahi almamışlardır. Geri kalan hastalarda ise bir kaç kez ağrı kesici alarak ağrı baskılanmış, birkaç günde kaybolmuştur.

5) İmplant sonrasında yüzüm şişer mi?

Hayır, kliniğimizde kullanılan implant yönteminde dişeti kesilmez, dikiş atılmaz. Bu şekilde şişen doku olan periosta zarar verilmez. İşlem sonrasında şişme ve ödem beklenmez. Ancak bazı çok hassas tenli bireylerde rahatsızlık vermeyen çok hafif bir şişme olabilir. Bu durumda işlem sonrasında 15 dakika kadar buz uygulanarak kontrol altına alınabilir.

Bir yanıt yazın

Randevu Al