Zirkonyum Diş Tedavisi Ankara

Zirkonyum diş ankara nedir?

Zirkonyum element tablosunda diş implantlarında kullanılan titanyum metalinin hemen altında yer alan, tamamen biyo uyumlu beyaz renkli bir yarı metaldir. Beyaz rengi nedeniyle diş kaplamaları için ideal bir maddedir. Zirkonyum kaplamalar çok sert olduklarından ancak bilgisayar destekli üretim sistemleriyle yapılabilir. Zirkonyum diş monolitik denilen sadece zirkonyum bloklar kullanılarak veya üzerine porselen kaplama yapılarak kullanılırlar. Monolitik zircon kaplamalar üzerine porselen işlenenlerden daha dayanıklıdırlar. Üzeri porselen zirkonyumlar ise daha estetiktirler. Hangi zirkonyumun kullanılıcağına hekim karar vermelidir.

Zirkonyumun avantajları nedir?

Zirkonyum çok sert yapısı nedeniyle sadece bilgisayar destekli robot sistemleriyle işlenip diş şeklini alır. Bu yüzden çok hassas hazırlanabilir. Biyo uyumlu bir malzemedir. İnsan vücudu tarafından yabancı cisim olar kabul edilmez bu yüzden çok uzun yıllar hizmet eder. Isı yalıtımı çok iyidir. Dişlerde hassasiyet çok az yapar. Beyaz rengi nedeniyle dişetinde iz bırakmaz ve çok doğal gözüken protezlerin ve dişlerin yapımına imkan verir. Ümitköy diş kliniğimizde 15 yıldır çok başarıyla en sık uygulanan diş protez tekniğidir. Bu özellikleriyle metal destekli porselenler artık çok az üretilmektedirler.

Zirkonyum ile hangi protezler yapılır?

Zirkonyum malzemesi ile diş eksikliği tedavisine yönelik köprü protezleri. Diş güçlendirmek ve tekrar yapımı için diş kaplamaları ayrıca estetik diş hekimliği uygulamaları ve gülüş dizaynı yapılabilir. Bunun yanında uygun bilgisayar programlarıyla dijiatl gülüş dizaynı yapımına da uygunlardır.

Zirkonyum protezler kaç günde yapılabilir?

Tamamen dijital üretim yapıldığı için, tek diş zirkonyum kaplamayı 1 günde teslim edebildiğimiz gibi, 3 gün içerisinde zirkonyum köprüler teslim edilebilmektedir. Estetik uygulamalarda ise süre provalarla birlikte 1 hafta olmaktadır.

Eski metal kaplamalarımı zirkonyumla değiştirmeli miyim?

Metal destekli kaplamaların en büyük problemi kullanılan metale de bağlı olarak dişetinde renkleşme, dişeti seviyesinde gri renkli bant oluşumu, eski yapıştırma sistemlerinin protezlerin içinde erimesine bağlı olarak protezin yerinden çıkması ve dişin çürümesi gözlenmektedir.

Bunlara bağlı protezlerin zirkonyumla değişmesi uygundur. Hiçbir problemi olmayan metal destekli protezler ise ortalama kullanım ömrü olan 8 yıl beklenip değiştirilmelidir. Metal protezler çıkartılarken vurularak değil özel kesim aletleriyele kesilerek çıkartılmalıdırlar. Bu şekilde kaplamanın altındaki dişe az zarar verilmiş olur.

Zirkonyum nasıl uygulanır?

Hastaya uygulanan anesteziden sonra hastanın diş minesi üzerinden yaklaşık 1 mm kadar bir aşındırma yapılır. Dişin ölçüsü alınır ve laboratuvara gönderilir. Bunun yanında kliniğimizde bulunan CEREC cihazı ile ölçü almadan da yapılabilir. Ölçü alınırsa laboratuvarda diş ölçüsü dijital tarayıcı ile taranır ve tasarım yapılır. Zirkonyum bloklar yapılan tasarıma uygun bir robot tarafından aşındırılarak kaplmalar elde edilir. Hasta üzerinde yapılan prova sonrasında dişe güçlü yapıştırıcılar ile yapıştırılarak tedavi bitirilir.

Zirkonyum diş fiyatı nedir?

Zirkonyum dişin fiyatını, kullanılan zirkonyumun markası ve kalitesi ayrıca hekimin çalıştığı laboratuvarın kalitesi belirler.

Her zirkonyum aynı kalitede değildir. Kaliteli zirkonyum daha şeffaf ve daha sağlam olur. Şeffaflığı ne kadar fazlaysa maliyeti de o kadar artar. Şeffaf zirkonyum daha estetik ve doğal görünür. Kaliteli zirkonyum kaplamanın tanesi 1000-1500 tl aralığındadır.

Randevu Al