Flor Uygulaması Nedir?

Flor, diş macunlarının da içinde bulunan, dişlerin yapısına kimyasal olarak katılarak, dişlere çürüğe karşı direnç kazandıran bir elementtir. Çeşitli şekillerde (jel, vernik vs.) uygulanabilir. Uygulama, dişlerin üzerine pamukla jel sürme veya içi jel dolu yumuşak dişliklerin dişler üzerine 3-4 dk boyunca tutulması şeklinde gerçekleştirilir.

Flor uygulaması, 3 yaşından büyük veya tükürmeyi becerebilen tüm çocuklar için tavsiye edilen bir uygulamadır.

Flor uygulaması yapmak için çocuğun dişlerinin çürük olması şart değildir. Aksine, henüz dişler çürümeden flor uygulaması yapılması, diş minesini çürüğe karşı güçlendirecek, çocukta çürük görülme riskini azaltacaktır.

Dişlerde yeni başlayan çürüklerin flor uygulamasıyla ilerlemesinin yavaşlatıldığı veya tamamen durdurulduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, pedodontist tarafından belirlenen başlangıç aşamasındaki çürüklerin ilerlemesi, flor uygulaması ile durdurulabilir. Çürüğün başlangıç aşamasında yakalanabilmesi için ise çocuğun diş hekimi muayenelerine erken yaşta başlaması ve muayenelerinin rutin olarak yapılması tavsiye edilir.

Florun dişlerle oluşturduğu bağlanma zamanla etkisini kaybettiğinden 3-4 ayda bir tekrar edilmesi önerilir.Çürük aktivitesi yüksek olmayan, ağız ve diş bakımını sağlamada problemi olmayan çocuklarda ise flor uygulamasının 6 ayda bir yapılması yeterli koruyuculuğu sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

Randevu Al