Bruksizm, Diş Sıkma Nedir Neden Önemlidir?

BRUKSİZM, DİŞ SIKMA NEDİR NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bruksizm, diş gıcırdatma olarakta adlandırılan genellikle uyku sırasında oluşan istemsiz ve engellenemeyen bir şekilde dişlerin sıkılmasıdır.

Bruksizm Ankara ile toplumda çok sık karşılaşılır, ancak çoğunlukla diş sıkma alışkanlığı olan bireyler bunun farkında değildirler. Diş gıcırdatma sonucu dişlerde normal zamanlarda oluşmayan sesler kişinin yakınlarını rahatsız edebilir.

BRUKSİZM ANKARA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dişlerin sürtünmesine bağlı olarak dişler aşınır.

Dişlerde çok küçük çatlaklar oluşur.

Dişlerde özellikle soğuğa karşı hassasiyet oluşur.

Dişlerde zamanla çevre kemik erimesine bağlı sallanma olabilir.

Diş gıcırdatan hastalarda baş ağrısı çok belirgindir.

Tedavi edilmeyen durumlarda çene eklemi hasar görür

DIŞ GICIRDATMANIN NEDENLERİ NELERDİR?

En önemli sebep strestir. Aşırı sinirli, aşırı titiz, ve çok duygusal bireylerde yaygın görülür. Bunun dışında hayatında yoğun stres yaşayan kişilerde sıklıkla karşılaşılır.

Bir diğer sebepte ağız ve diş yapılarındaki bozukluktur. Dişlerin teması uygun değilse gelişebilir.

BRUKSİZM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İlk tedavi tercihi hastadan ölçü alarak hazırlanan silicon gece plaklarıdır. Bu plaklar gece uykuda kullanılır ve dişler arasında yumuşak bir materyal hissi verirler. Buda zaman içinde hasta dişlerini sıksa bile beyin sıkma hissini algılayamadığı için sıkmayı bırakır.

Diğer güncel yaklaşım ise derin kas botoksu uygulamalarıdır. Çiğneme kasına yapılacak olan botoks işlemi ile kasın gücü azalır. Çok etkili bir yöntemdir. Hastalar bu işlem sonrası yaşam kalitelerinin arttığını rapor etmişlerdir.

Bir yanıt yazın

Randevu Al