Lamine kaplama mı zirkonyum kaplama mı yaptırmalıyım?

 

Bu soru ile çok karşılaşmaktayım. Öncelikle lamine kaplamalar daha önce hiç diş kesimi yapılmamış yani ellenmemiş dişlere uygulanabilir. İnce yaprak seramik şeklinde üretilirler ve dişler üzerine yapıştırılırlar. Bazen dişlerden çok az aşındırma yapmak gerekirken bazen de hiç aşındırma yapmadan hazırlanırlar.

Lamine kaplama ankara cam seramikten üretilirler. Cam seramik malzeme olarak çok şeffaftır ve alttaki dişin rengini yansıtır bu nedenle çok doğal bir görünüm sunar. Ancak doğal dişlerde önceden yapılmış kanal tedavisi varsa bu dişte renk koyulaşabilir. Bu durumda lamine planlanırken dikkatli olmak gerekir.

Lamine kaplamalar çok estetik ve doğal gözükürler çok incedirler ve özel yapıştırma sistemleri ile dişe yapıştırılabilirler. Lamine kaplamalar ile diş eksikliği giderilemez tek tek yapılmak zorundadırlar. Lamine kaplamaların maliyeti zirkonyuma göre daha pahalıdır.

Zirkonyum ise tam kaplama şeklinde yapılan bir tedavi şeklidir. Beyaz renklidir ve estetiktir. Üretimi bilgisayar desteği ile yapılabilir. Tek tek yapılabildiği gibi aynı zamanda diş eksikliği tedavisi için köprü olarak ta kullanılabilir. Eğer daha önceden kesilmiş veya hazırlanmış dişleriniz varsa zirkonyum tedavisi size uygundur.

Zirkon diş ankara yapıştırılması lamineye göre daha kolaydır.

Her iki tedavi ile çok estetik sonuçlar almaktayım. Doğru olan hastanın ağız yapısına göre ve beklentilerine göre tercih yapmaktır.

Bir yanıt yazın

Randevu Al