ESTETİK UYGULAMALAR

Estetik Uygulamalar

ESTETİK DOLGULAR; Dişlerdeki çürük ve doku  kayıplarının tedavisinde günümüzde koyu renkli amalgam dolguların yerine doğal  diş rengindeki dolgu maddelerinin (kompozit) kullanılması bile   estetik beklentimizle ilgilidir.Diş rengindeki kompozit dolgular dişlere yapıştırıcı sistemler ile uygulandıktandan sonra ışık enerjisi ile polimerize edilerek sertleşirler.

İNLEY VE ONLAY DOLGULAR NEDİR;  Aşırı madde kaybı bulunan dişlerde bu tür komplikasyonların önüne geçilebilmesi için  porselen kullanılarak  ağız dışında hazırlanan ve daha sonra yapıştırılan ,diş rengindeki inley ve onley dolgular tercih edilmelidir. Porselen İnley ve onleylerin estetiği, komşu dişlerle teması mükemmeldir, sertlikleri mine dokusuna yakın olduğundan zamanla aşınmazlar hep cilalı ve parlak kalırlar . Bu dolgular için dişteki boşluğun ölçüsü alınmakta, laboratuvarda hazırlanan porselen dolgular, dişteki  boşluğa yapıştırılmaktadır.

 

ZİRKONYUM DESTEKLİ PORSELEN KRONLAR; Son yıllarda porseleni taşıyacak malzeme olarak zirkonyum sistemleri tercih edilmektedir. Sistemde hastanın ağızının ölçüsü lazer tarayıcı ile taranıp bilgisayar ortamına aktarılmakta, üç boyutlu modelleme teknikleri ile oluşturulan tasarım, cad-cam milleme cihazına aktarılmakta ve cihaz hazır zirkonyum blokları dişe uygun olarak keserek şekillendirmektedir. Bu kron- köprüler üstün estetik özellikleri ile hasta ağzına yapıştırılmaktadır.

  

LAMİNATE VENERLER;Dişlerde farklı nedenlerle oluşan sarı-kahverengi renk değişiklikleri, dişler arasındaki aralıklar,diş yüzeylerindeki yapısal bozuklukları porselen laminate venerlerle  (laminalar) düzeltilebilir.Bu tür  dişlerin sadece ön yüzeylerinden çok az bir diş dokusu kaldırılır.Daha sonra oluşturulan 0.5- 1 mm kalınlığındaki  porselen yapraklar diş yüzeyine yapıştırılır .Bu tür restorasyonlarla olağanüstü estetik sonuçlar elde edilmektedir.

  

DİŞLER BEYAZLATILABİLİR Mİ? Evet, eğer düzgün bir dizilime sahip dişleriniz varsa ancak bu dişlerin rengini beğenmiyorsanız,ağrısız birkaç seans halinde uygulanan diş beyazlatma (bleaching) tedavileri ile çok daha beyaz gülüşlere sahip olabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Randevu Al