Zirkonyum Veya Metal Destekli Porselenler Hangisini Neden Tercih Etmeliyiz?

Zirkonyum Veya Metal Destekli Porselenler Hangisini Neden Tercih Etmeliyiz?

Ağız ve diş bakımına çok önem vermeliyiz ancak tüm çabalarımıza rağmen diş kayıpları bazen kaçınılmaz olabiliyor. Diş kaybının tedavisinde ise karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bunlardan birincisi çene kemiğine yerleştirilen vida şeklindeki implant uygulamaları ki bu seçenek günümüzde en çok kabul gören ve en kullanışlı tedavi şekli, ikinci seçenek ise kron köprü diş kaplamaları.

Kron diş kaplaması tek dişe yapılan dişi her tarafından sarıp koruyan bir uygulama, köprü ise önde ve arkada sağlam diş bulunan boşlukların bu dişlerden faydalanılarak doldurulması işlemi. Bu tedavilerde öncelikle dişlerin protez uygulamasına hazırlanması gerekiyor. Bunun için hekim hızlı dönen elmas kaplı aletlerle dişin üzerindeki mine tabakasını 1 mm kadar aşındırıyor. Bu işlem uygun bir şekilde yapılırsa sanıldığının aksine dişe ciddi bir zarar vermiyor ve dişin ömrünü kısaltmıyor.

Daha sonra hazırlanan dişin üzerinden ölçü alınıp ağız modelinizin laboratuvar ortamına taşınması gerekiyor. Bunun için kaşık denilen metal malzemelerin içine yumuşak ölçü materyali konarak ağızda donması sağlanıyor yada dijital bir kamera yardımıyla ağzın modeli elde ediliyor
Uzun yıllardır kullanılan bu yöntemde estetik malzeme olarak seramikler kullanılmakta ancak bir çeşit cam olan seramikler ağız içerisindeki kuvvetlere dayanamayacak kadar kırılgan yapıdalar. Bu noktada seramik malzemesinin kırılmaması için bir alt yapı ile desteklenmeleri gerekiyor. Bu aşamada iki seçenek karşımıza çıkıyor;

Metal destekli seramik kron veya köprüler:

Metal destekli seramik kron veya köprülerde metal olarak paslanmaya karşı dirençli olan altın, platin gibi değerli metaller tercih edilmesine rağmen fiyatları çok yüksek olduğundan günümüzde okside olma eğilimi olan krom-kobalt alaşımları kullanılmakta.
Metal destekli sistemlerde seramiğin altında metal yer aldığından bu metalin yansımasını engellemek için opak adlı maddeler öncelikle kullanılmakta, buda yapılan dişlerin doğal görünümünü bozmakta, ayrıca metal kullanılan sistemlerde dişeti hattında ince gri çizgiler zamanla oluşabilmekte.

 

Zirkonyum destekli seramik kron ve köprüler:
Zirkonyum kaplamalar ise bilimsel olarak zirkonyum oksit destekli seramik köprüler olarak adlandırılmaktadır. Kısaca zirkonyum köprülerde seramiğe destek olarak metal yerine zirkonyum oksit kullanılmaktadır.
Doğal olarak sarı beyaz tonda olan, çok ince çalışmalarda da çok dayanıklı olan, estetik olarak yeterli görünüm verebilen, biyolojik olarak uyumlu bu materyaller metal desteklilere göre çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Ayrıca metal allerjisi gibi reaksiyonlar vermezler.
Üretim aşaması da süre olarak çok daha kısa sürmektedir. Bilgisayar destekli bir tasarım ve üretimle yapılmaktadır bu süreç hata ihtimalini çok azaltmaktadır.

Zirkonyum doku dostudur. Kullanım süresi çok uzundur.

Çok doğal gözükürler. Ağızda yabancı cisim hissi vermezler.

Alerjik değildir.

Hızlı üretilirler, tedavi süresi ve aşamalarını kısaltırlar.

Ağızda tat bozukluğuna neden olmazlar.

Metal destekli porselenlerde metalin oksitlenmesine bağlı zamanla dişeti metal rengini alarak porselen başlangıç noktaları ile dişeti arasında gri renkte bir hat oluşur. Zirkonyum kaplamalarda böyle bir sorun görülmez.

İyi günlerde gülümsemeniz dileğiyle…

Dr. Kerem Aras

Protez ve İmplantoloji Uzmanı

Bir yanıt yazın

Randevu Al