GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?

GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?
Özgürce gülebilmek hepimizin arzusu ve hayalidir, ancak bazen öyle durumlar olur ki dişlerimizin şeklinden, dizisinden, renginden dolayı dişlerimizi diğer kişilere göstermemek için gülmekten kaçınırız veya gülerken ağzımızı ellerimizle kapatırız.
Macintosh HD:Users:imacuser:Desktop:sunum yeni:Slide03.jpg
Bunun yanında gülmek bireyi toplum önünde her zaman bir adım öne çıkarır. Beyaz ve muntazam bir gülüş ise kişinin özgüvenini ve sosyal ilişkilerini birinci derecede etkiler.
Güzel bir gülüş için diş hekimleri hastalarına çeşitli alternatifleri sunarlar. Bunlar içerisinde kişisel gülüş tasarımı hekimin sanatsal becerisini de kullanarak özel belirlediği kriterler doğrultusunda, hastasının isteklerini de göz önünde bulundurarak dişlerin düzeninin,  dudaklarla ve yüzle olan ilişkisinin belirlendiği bir tedavi şeklidir.Macintosh HD:Users:imacuser:Desktop:sunum yeni:Slide01.jpg
Gülüş tasarımı aşamaları nelerdir?
Öncelikle hastanın problemi çok iyi anlaşılmalıdır, sadece dişlerin şekil ve renginin değiştirilmesi doğru bir gülüş için yeterli olmayabilir. Bunun için hastanın gençlik fotoğrafları güncel fotoğraflarla karşılaştırılıp zaman içerisindeki değişikliklerin düzenlenmesi gerekebilir. Gülüş tasarımında dişler, dişetleri ve dudaklar uyum içerisinde olmalı bunun yanında yüz simetrisi sağlanmalıdır.
Gülüş estetiği işleminde diş ve dişeti uyumu son derece önemlidir. Dişleriniz ile diş etinin belli bir oranda görünmesi idealdir. Eğer gülerken dişetleri çok gözüküyorsa dişetlerinin bir miktar yukarı alınması gummy smile denen bu durumu düzeltecektir.
Estetik tasarımda bayanlarda ön iki dişin biraz daha uzun olması, erkeklerde dişlerin daha homojen şekilde olması, dişlerle yanak ve dudak desteğinin sağlanması ile hem daha estetik hem de daha sağlıklı dişlere sahip olmak mümkündür.
Macintosh HD:Users:imacuser:Desktop:sunum yeni:Slide02.jpg
Tasarım nasıl yapılır?
Kişinin yüz şekli, ten rengi, güldüğü zaman dudağının şekli gibi bazı kriterler değerlendirilip buna göre bir ön çalışma yapılır. Bu işlem için hastanın ağız modelleri üzerinde mock up çalışması olarak adlandırılan işlemde  kişiye ait diş formu, diş boyu, diş dizilimi çeşitleri laboratuar ortamında hazırlanır ve hasta ile değerlendirilir. Bu yöntemde hastanın dişlerine henüz uygulama yapılmadan sonuç hakkında hasta ve hekim fikir sahibi olabilir.
Bilgisayar destekli gülüş tasarımında ise dişlerinizde, öncesinde hiçbir işlem yapılmadan yapılacak işlemin sonunda yeni gülüşünüzün yüzünüzde nasıl duracağının tahmini sonuçlarını özel bilgisayar programları sayesinde önceden tasarlayabiliyoruz. Bu sistem ile  kişinin yüzüne ve onun karakterine en çok yakışan gülüş dizaynı hekimin hasta ile beraber geçireceği vakitte birlikte beklentilerin de ortaya konulacağı bir muayene sonucunda belirlenebilmektedir.

·         Gülüş tasarımına başlamadan hastanın ağız hijyeni ve dişeti sağlığının mükemmel hale getirilmesi gerekir.
·         Dişeti estetiği çalışmaları yapılır. Bunun için dişeti simetrisi sağlanır.
·         Dişlerin boyutları ve en boy oranları, dişlerin formları, karakterleri, yüzey dokusu incelenir. Altın oran gibi oranların dengesi değerlendirilir.
·         Dudaklarla dişlerin ilişkisi değerlendirilir dişlerin dizisiyle dudakların gülme eğrisi çakıştırılır.
Nasıl yapılır?
Doğru bir planlamadan sonra dişler üzerinde çok az yada hiç aşındırma yapmadan zirkonyum kaplamalar veya laminate veneer (Tırnak Porselen) uygulamalarıyla en fazla 1 hafta içerisinde hasta sağlıklı gülüşüne kavuşur.

Hep gülmeniz dileğiyle.

Bir yanıt yazın

Randevu Al